گفتار هفته
خانه / اخبار / برگزاری نشست پژوهشی

برگزاری نشست پژوهشی

گزارش نشست  پژوهشی باعنوان: پژوهش بایدها ونبایدها

امیرالمومنین ع:

لاتَطلُب سُرعَه العَملِ وَ اطلُبْ تَجويدَهُ؛ فَإنَّ النّاسَ لايَسألونَ في كَمْ فَرَغَ مِنَ العَمَلِ؟ إنَّما يَسألونَ عَن جَودَهِ صَنعَتِهِ ( جلد 20 شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید)

در ابتدای این نشست استاد با بیان حدیث فوق  اولین آفت این روزهای طلبگی  راعجله در پایان رساندن دروس سطح دانستند وگفتند در حال حاضر شیوه اجرائی ما طلاب برخلاف فرموده مولا امیرالمومنین علیه السلام  است که به سرعت بها داده واز کیفیت غافل شده ایم و به همین دلیل طلاب کمتر به امور پژوهشی  می پردازند.

ایشان دومین آفت پژوهش را  استفاده از اینترنت بعنوان یک منبع دسته اول دانستند و فرمودند:نباید بر اینترنت اعتماد کنید چون کسانی که اینترنت را تغذیه می کنند نوعا اساتید برجسته وعلماء نیستند. بلکه یکی از اموری که در پژوهش خوب و موفق تاثیر گذار است مطالعه و واکاوی در منابع دست اول استو یکی از وظایف اساتیددرتمام سطوح  آشنا کردن طلاب با منابع دست اول ،چگونگی مراجعه و برداشت از آنهاست. و طلاب باید با مهارت کتابشناسی در تمام علوم از جمله فقه ،اصول، لغت و… آشنا شود.

ایشان هدف پژوهش را باز کردن گره های ومشکلات علمی دانستند ویاد آور شدند  نبایدانگیزه طلاب در نوشتن تحقیق و مقالات  اسکاتی وصرفا برای نمره باشد  بلکه باید با هدف توجه به نیازهای جامعه و برطرف کردن مشکلات ومسائل علمی باشد.

ایشان با اشاره به وصیت شهید که فرمودند: پیروز آن نیست که مستقیم برسد بلکه  پیروز آنست که هر بار زمین خورد بلند شود و به حرکت خود ادامه دهد فرمودند: هیچ طلبه ای در هیچ سطحی نباید خودش را دست کم بگیرید و بگوید توان نوشتن ندارم  بلکه  خواستن توانستن است شما  قدم در این راه بگذارید خداوند شما را کمک می کند و موفق می شوید.

ایشان یکی دیگر از رموز موفقیت در عرصه پژوهش را مطالعه زندگی نامه علما ء بزرگ و نویسندگان زبده برای آشنائی با مشکلات آنها در راه نویسندگی دانستند.

ایشان با تشبیه کار محقق با تخریب چی در دوران جنگ فرمودند: همانطور که تخریب چی کارش را بادقت و تمرکز و صبر انجام می دهد لازمه  یک تحقیق وپژوهش موفق را صبر ،تمرکزو دقت دانستندو تحقیق را خاستگاه کار ها دانستند.

ایشان یکی دیگر از مولفه های موفقیت در راه  تحقیق وپژوهش را مسئله محور بودن تحقیق دانستند و فرمودند: الان کتب با مجلدات بالا جوابگو نیست و باید نسبت به مسائل ریزبین  شویم زیرا زمانیکه در یک مساله ریز شویم به ابعاد گسترده ای دست می یابیم اما اگر کلی نگر باشیم میزان تحقیقات ما در آن موضوع کم می شود.

در ادامه ایشان با اشاره به تحقیقات غیر مسلمانان  گفتند آنها در امر باطل خودشان مصر و در حال پژوهش وتحقیق می باشند ولی ما در امور حق و با وجود این همه منابع طراز اول کم کار می کنیم ونوعا کارهایمان هم سطحی است وباید از تساهل وساده گیری دوری کنیم.

ایشان اصل بعدی در پژوهش موفق را فیش برداری و نظم دهی به آنها دانستد وبا اشاره به مکتوبات بزرگانی مانند شهید مطهری گفتند اگر این مطالب فیش برداری نمی شد و منظم نمی شد ما الان هیچ اثری از ایشان نداشتیم در حالیکه با مکتوب کردن ومنظم کردن علماء  وبزرگان شاهد آثار فاخر ومکتوبات ایشان هستیم.وطلاب باید  سعی کنن فیش های خود را به مقالات ولو با موضوع  تکراری تبدیل کنند  تا عادت به نوشتن و نویسندگی پیدا کنند.

ایشان در خاتمه  مطالعه مکرر فیش ها و بررسی و اصلاح آنها ومشورت کردن با بزرگان فن در مورد شیوه بهتر شدن مقاله ونوشته، منبع سازی و متقن کردن نوشته و پاوروقی را از دیگر مولفه های پژوهش و تحقیق خوب داستند و فرمودند:نباید نقد دیگران مانع کارو تحقیق شود بلکه علم با نقد پیشرفت می کند.

2 3(1)4(1)  5

فقط بررسی کنید

????????? | ???? ??? ?? ???? ????

گزارش تصویری برگزاری محفل انس باقرآن مدرسه علمیه جعفریه علیه السلام

باهدف انس بیشتر طلاب با کلام الله مجید مجلس قرائت قرآن و تفسیر دوشنبه هر ...

پاسخ دهید